Dovolená v Bulharsku

Bulharsko, země známá, neznámá.
Navštivte s námi bulharské safari!


Dovolena v Bulharsku - kontakt


Dáme Vám k dispozici typy a mapy,
které Vás povedou za dobrodužstvím


Aktuální čas v Bulharsku:
(časový posun v Bulharsku)

V celém Bulharsku platí východoevropský čas: Praha +1.

          Praha:
Sofia:
   

KONTAKTY:
Emaily:
info@bulharskodovolena.org
Telefony:
Majitel: +420 777 053 177
Pobyty & Rezervace:

            +420 605 568 750


Památky a příroda

Ochutnávka bulharské historie a kultury

Bulharská kultura

Bohatá bulharská historie sahá do roku 3500 př. n. l., kdy bylo obydlováno Thráky. Dále působili na něj nejprve kulturní vlivy Řecka, Říma, byzanstské kultury, od 7 století nad Bulharském převzali kontrolu Bulhaři. Později také padlo pod nadvládu Turecka. Bulharsko tedy bylo ovlivněno kulturami křesťanské, pravoslavné i muslimské. Rozmanitost těchto dávných kultur zanechala stopy také v současné podobě Bulharska.

Tradiční letní bulharské festivaly:

Červen

Plovdiv:
Festival kulturního měsíce – od konce května do půlky června
Verdiho festival Plovdiv – počátek června
Mezinárodní festival komorní hudby Plovdiv – 10 dní uprostřed června

Balchik - Festival umění – začátek června
Kazanlâk a Karlovo - Festival růží– první červnový víkend
Madara - „Madara Horseman“ hudební festival – od půlky června do půlky července
Veliko Târnovo - Mezinárodní folklórový festival – pozdní červen do půlky července

Červenec

Burgas - Festival burgaských písní – červenec a srpen

Srpen

Plovdiv - Mezinárodní folklórový festival – koná se jednou za pět let během srpna
Bansko - Mezinárodní jazzový festival – okolo 7. – 15. srpna
Koprivshtitsa - Dny folklóru – v půli srpna
Oreshak - Každoroční veletrh – v půli srpna
Gabrovo - Balkánský festival mládí – srpen
Bansko - Lidový festival pirinských zpěvů – uprostřed srpna jednou za dva roky
Varna - Mezinárodní filmový festival – jeden týden na konci srpna a na počátku září
Festival vodních melounů Shumen – poslední neděle v srpnu Mezinárodní folklórový festival
Burgas – pozdní srpen Rozhenský lidový festival nedaleko města Pamporovo v pohoří Rhodopi – na konci srpna
Shumen - Festival vodních melounů – poslední neděle v srpnu

Září

Sozopol - Festival Apollonského umění – 1. polovina září
Sandansk - Pirinský národní lidový festival i – počátek září
Rozhen - Rozhenské slavnosti – 8. září
Sofia - Den svaté Sofie – 17. září
Sofie - Sofijský festival – okolo 14. – 18. září
Burgas - Výstava květin – září 
Plovdiv - Mezinárodní plovdivské slavnosti – týdenní akce na konci září



Památky UNESCO

Památky UNESCO v Bulharsku
Nessebar

Původem thrácká osada, poté řecká kolonie, později byzantská pevnost . Nesebar patří k nejstarším městům Evropy. Pro Nesebar jsou charakteristické dřevěné domy, jedná se o typickou černomořskou architekturou 19. století.

Ivanovo

Památka z 12-14. stolení. Je to seskupení skalních kostelů, kaplí a klášterů. Cely zde byly vytesány do skal, obývali je mnišiPamátka leží nedaleko města Ruse.

Thrácká hrobka Kazanlak

Stěny hrobky ze 4. století  pokrývají velmi zachovalé thrácké malby. Madarsky jezdec je skalní reliéf vytesaný na 100 metrů vysokém útesu, blízko vesnice Madara v asi 13 km od Šumenu v severovýchodním Bulharsku. Stal tak významným, že je i na bulharských mincích. Jezdec na koni, se svým psem právě  probodává kopím lva.

Bojana

Vesnice, kde se nachází kostel sv. Pantelejmona z 11-13 stol. . Vesnice se nachází nedaleko Sofie. Naleznete zde zajímavé malby - fresky.

Pirin

Národní park. Naleznete zde ledovce, vodopády, jezera. 

Sreberna

Přírodní rezervace.  Je to velké jezero, kde je možné pozorovat mnoho ptáků , nejzajímavější jsou pelikáni. Nachází se nedaleko města Silistra. 

Sveštari

Thrácká hrobka s krásnou výzdobou - reliéfy. Nachází se nedaleko města Ruse. 

Rilský monastýr

Klášter, největší v Bulharsku. Prý i nejkrásnější.  Založen byl v 10 století, fresky jsou ze 14 století.Nachází se jižně od Sofie.




Příroda

Bulharské hory

Fotogalerie

Na jedny z nejkrásnějších hoských scenérií v Evropě najdete v pohořích Rila, Pirin, Balkan, Sredna gora a Rodopy, v jejích údolích naleznete tradiční horské vesničky, které v Evropě téměř vymizely. Jestliže si potrpíte na tradiční architekturu, kouzlo venkova, vydlážděné cesty a spousty koz, nebudete litovat. Více turistické jsou vesnice Bansko, Koprivštica a Melnik. Dále stojí za to navštívit i zastrčené kouty jako Brašljan, Kovačevica a Žeravna. Navíc bulharské horské oblasti ukazují bohaté duchovní tradice v podobě klášterů: Bačkovo, Rilský, Rozhenský a Trojanský klášter jsou čtyři největší, ale i menší stavby rozhodně stojí za povšimnutí. V zimě můžete využít lyžařská střediska Bansko, Borovec nebo Pamporovo.

Pohoří Pirin

Leží na jihozápadě, jeho součástí je stejnojmenný národní park, který byl v roce 1983 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Pohoří je pojmenováno po slovanském bohu hromů – Perunovi. Nachází se v něm celkem 186 jezer a hlavně rozmanité a unikátní lesoparky. Nejvyšší hora Vihren měří 2914 metrů.

Pohoří Rila

Táhne se v jihozápadní části země, rozprostírá na jih od hlavního města Sofie. Nachází se zde nejvyšší vrchol Bulharska - Musala, jejíž nadmořská výška je 2925 metrů. Je oblíbené mezi turisty, kteří rádi chodí po horách. Předností je nedotčená příroda plná divokých řek, hustých lesů a horských jezer. Mezi nejoblíbenější místa turistů patří Rilský klášter, který je od roku 1983 pod ochranou světového dědictví UNESCO.

Národní park Vitosha

Jde o horské pásmo 23 km dlouhé a 13 km široké, které leží jižně od Sofie. Je známo pod hovorovým názvem „plíce Sofie“, protože do znečištěného města přivádí svěží vzduch. Žijí tu vlci, medvědi, divoké kočky, jeleni, jezevci a další živočichové. V zimě je velmi populární na lyžování.

Národní park Centrální Balkán

Byl zřízen v roce 1991, aby uchoval neporušenost místního přírodního bohatství. Leží v srdci Bulharska. Jeho součástí jsou rozlehlé vysokohorské louky, skalní útvary, svahy, hluboké kaňony a vodopády. V parku žijí vzácné a ohrožené druhy divoké zvěře. Tento park má pestré bohatství i co se týká druhů rostlin.




Počasí v Bulharsku

Podnebí v Bulharsku

Na pobřeží Černého moře je středomořské klima, vyznačující se poměrně dlouhými, teplými a suchými léty. Pokud vyrazíte k moře, je to ideální od června do srpna, kdy jsou teploty nejvyšší a v podstatě neprší. Teploty se v červenci pohybují od 25 do 30°C.

Horské oblasti

Počasí a podnebí v Bulharsku, které je z velké části hornaté, se v jednotlivých oblastech liší podle nadmořské výšky. Horská pásma výrazně ovlivňují bulharské klima. Horské masivy brání studeným proudům v postupu na jih a naopak teplým středomořským proudům z jižních oblastí v postupu na sever.

Počasí a podnebí u Černého moře

nabízí 354 kilometrů dlouhé pobřeží má nádherné písčité pláže, na nichž můžete v létě k opalování využít až 11 hodinový sluneční svit. Co se týká teploty vody, v létě na bulharském pobřeží Černého moře dosahuje až 28°C. Voda se zde rychle ohřívá a jen pozvolna ochlazuje. Slanost Černého moře je přitom výrazně nižší než u moře Středozemního. Takže podmínky pro koupání jsou v Bulharsku ideální.